Gua Sha

Flor Azul - Klinika Akupunktury dr. Maria Czekaj - Pyrzyce, Szczecin, Gorzów Wielkopolski - masaż Gua Sha - ilustracja

Gua Sha jest to starożytny masaż leczniczy wywodzący się z medycyny chińskiej. Jego technika polega na drapaniu skóry specjalnym narzędziem w celu poprawienia krążenia krwi. W języku chińskim słowo Gua znaczy drapać natomiast Sha oznacza czerwoną zaczerwienioną skórę. Jak nazwa wskazuje masaż ten polega na skrobaniu skóry krótszymi lub dłuższymi pociągnięciami w celu wyeliminowania powstałych blokad w przepływie energii i krwi. W rezultacie poprawia się krążenie krwi wewnątrz tkanki miękkiej, redukuje się stan zapalny, przyspiesza się gojenie, ból zostaje złagodzony oraz polepsza się kondycja skóry. Masaż ten ma jak najbardziej charakter leczniczy, gdyż wspomaganie krążenia i uśmierzanie bólu można stosować jako terapię wspomagającą w przypadku większości chorób. Dodatkowo masaż Gua Sha znalazł swoje zastosowanie w zabiegach kosmetycznych twarzy jako masaż odmładzający, redukujący zmarszczki, ujędrniający skórę, zmniejszający opuchliznę.

W praktyce terapeuta nakłada na skórę odpowiedni olejek, aby zminimalizować tarcie i specjalnym narzędziem wykonuje ruchy przypominające skrobanie. Masowane mięśnie rozgrzewają się i rozluźniają, co wspomaga ich regenerację. Stosowane narzędzia to różnokształtne płytki lub rogi wykonane z materiałów takich jak jadeit, kwarc, rogi bawole lub baranie, drewno, stal nierdzewna, plastik i wiele innych. Masaż Gua Sha najczęściej wykonuje się z użyciem dość dużej siły na plecach, szyi, z tyłu głowy, pośladkach, nogach i ramionach oraz bardzo delikatnie na twarzy. Po masażu na skórze będą występować czerwone, żółto-brązowe lub lekko fioletowe ślady (oczywiście poza twarzą). Przypominają one siniaki, jednak do końca nimi nie są, gdyż nie powstają na skutek uderzenia i pęknięcia zdrowych naczyń krwionośnych. Powstałe zaczerwienienia to krew, która była zablokowana w danym obszarze ciała oraz uwalniające się toksyny. Masaż Gua Sha nie jest zbyt bolesny, a pojawiające się ślady znikają najczęściej po 24 lub 72 godzinach. Tak jak wspominałam wyżej można go stosować wspomagająco przy wielu dolegliwościach, gdyż poprawa krążenia jest wskazana u większości pacjentów. W praktyce często się go stosuje w przypadkach naciągniętych mięśni, silnego bólu, zwłaszcza bólu pleców, szyi, głowy, bólu mięśni po wysiłku fizycznym lub na skutek pracy w pozycji siedzącej oraz w przypadku przeziębienia lub gorączki. Poprawiając cyrkulację krwi polepszamy jakość snu, redukujemy zmęczenie i złe samopoczucie.

W mojej praktyce z pacjentami często stosuję masaż Gua Sha twarzy w celu wspomagania odprężenia podczas zabiegu akupunktury. Taki masaż działa bardzo odstresowująco i pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu pracy.

Jeśli są Państwo zainteresowani takimi terapiami jak akupunktura, masaż Gua Sha, bańki lub moksybucja to zapraszam do kontaktu lub wizyty w naszych gabinetach w Pyrzycach oraz w Gorzowie Wielkopolskim.