O mnie

Nazywam się Maria Czekaj, jestem akupunkturzystką i doktorem astronomii. Od dzieciństwa interesowałam się fizyką, czułam ciekawość wobec otaczającego świata oraz ciągłą potrzebę rozwijania się. Dlatego wybrałam ścieżkę naukową i przez 10 lat studiowałam fizykę i astronomię kończąc studia magisterskie oraz doktoranckie w tym obszarze. Ukształtowało to moje naukowo-badawcze podejście, dążenie do obiektywizmu i chęć poznania danego zagadnienia z różnych perspektyw.

Moja przygoda z akupunkturą rozpoczęła się w jednym z barcelońskich gabinetów, gdy sama borykając się z kłopotami zdrowotnymi szukałam pomocy. Terapia akupunkturą okazała się dla mnie bardzo skuteczna zmieniając moje życie nie do poznania. Widziałam również jak zdrowieli inni pacjenci, z którymi regularnie spotykałam się gabinecie.


Moja naukowa natura nie pozwoliła mi przejść obojętnie obok tej dziedziny. Czułam, że otarłam się o „coś wielkiego” i zapragnęłam zgłębić tę tajemniczą i niesamowitą dyscyplinę i zrozumieć „jak to działa?”. Podjęłam studia w zakresie Medycyny Wschodu, w szczególności akupunktury, podczas których zrozumiałam, że jest to wielowiekowa dyscyplina naukowa, w swoich fundamentach zbliżająca się do zagadnień współczesnej fizyki (mechaniki kwantowej) oraz psychiatrii i psychologii.

Na moje wykształcenie w dziedzinie Medycyny Wschodu składają się 4 lata studiów w instytucie Shon w Mataró (Hiszpania). Prócz zajęć teoretycznych odbyłam tam także 1400 godzin praktyk z pacjentami. Dzięki studiom mogłam przygotować się i podejść do międzynarodowego egzaminu Światowej Federacji Stowarzyszeń Medycyny Chińskiej (z ang. WFCMS) w Pekinie, zdając go i otrzymując kwalifikacje doktora akupunktury i leczenia moksą. Wzięłam także udział w kursach akupunktury zaawansowanej oraz praktykach w Szpitalu Uniwersyteckim Dongzhimen w Pekinie. Ogromnym wyróżnieniem i doświadczeniem, które kształtowało mnie przez ostatnich 6 lat była możliwość uczenia się sztuki akupunktury bezpośrednio od mistrza akupunktury Ota Masao, mnicha buddyjskiego pochodzenia japońskiego. Pracowałam jako akupunkturzystka w Korei Południowej u boku mojego nauczyciela i ostatnie 5 lat spędziłam na intensywnej pracy w prywatnym gabinecie w Barcelonie.

Specjalizuję się w wielu metodach, między innymi w akupunkturze koreańskiej Sa’am, tradycyjnym chińskim podejściu do akupunktury, bańkach chińskich, terapii z użyciem moksy oraz masażu guasha. Wiedzę na temat leczenia łączę z zasadami zdrowego odżywiania. Inspirację czerpię z wielu źródeł, np. kuchni makrobiotycznej, zdrowej diety japońskiej czy tradycyjnej kuchni polskiej. Od lat interesuję się jogą i medytacją. Oferuję terapię holistyczną, w której biorę pod uwagę zarówno stan fizyczny, jak też emocjonalny i mentalny pacjenta.

Dziś mogę powiedzieć, że zajmuję się Medycyną Wschodu od 9 lat. Te 9 lat to czas nauki i wielu doświadczeń, ale zarazem jest to proces bez końca. Ciągły rozwój i nauka są jednym z najpiękniejszych aspektów człowieczeństwa. Moja praca obfitująca w rozważania nad dotykającymi nas patologiami zdrowotnymi oraz nad sposobami przywracania zdrowia stała się też moją filozofią życiową, wręcz sposobem bycia. Być zdrowszym to indywidualny proces każdego z nas opierający się na zmianie naszych nawyków oraz codziennej pracy nad naszym odżywianiem, sposobem myślenia, radzeniem sobie z emocjami i rozwojem świadomości.

Certyfikaty i dyplomy

Certyfikat Światowej Federacji Stowarzyszeń Medycyny Chińskiej WFCMS - Międzynarodowy Tytuł Akupunkturzysty

Dyplom ukończenia studiów doktoranckich z astronomii na Uniwersytecie w Barcelonie

 

Certyfikat ukończenia praktycznego kursu Akupunktury i Moksybucji w Mataró

Certyfikat ukończenia Kursu Akupunktury Zaawansowanej w Międzynarodowym Centrum Nauki Akupunktury w Pekinie

Certyfikat ukończenia praktycznego kursu Akupunktury i Moksybucji w Mataró