relaks emocje równowaga

Bladoniebieska kropka

Strona ta jest poświęcona głównie zagadnieniom zdrowia i medycyny wschodu, ale ze względu na fakt, że wszystko jest ze sobą tak pięknie połączone, będą Państwo mogli znaleźć tu informacje na różne tematy. Zanim rozpoczniemy fascynujący cykl artykułów o tradycyjnej medycynie wschodu i akupunkturze, chciałabym podzielić się z Państwem odrobiną astronomii i jednym zdjęciem, które odmieniło moje spojrzenie na życie i na nasz świat. Byłam wtedy na studiach doktoranckich z astrofizyki, kiedy któregoś dnia kolega wysłał mi e-mail z prezentacją pt. „Trochę astronomii…”.                W owej bardzo pięknej prezentacji pokazane były jedne z najbardziej spektakularnych i najciekawszych zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble’a. Prezentacja była anonimowa, nie wiem kto ją zrobił. Do dziś jestem wdzięczna tej osobie i mojemu koledze, za ostatnią pokazaną tam fotografię…

Jest to zdjęcie zrobione przez sondę wysłaną w ramach misji Cassini-Huygens w celu badania Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Sonda znajdowała się w sąsiedztwie tej planety przez wiele lat i przesyłała nam niesamowite zdjęcia (misja była przedłużana dwukrotnie). Jednak pośród wszystkich dostępnych obrazków to zdjęcie z 15 września 2006 jest tak wyjątkowe. Mowa oczywiście o zdjęciu zamieszczonym nad tym wpisem. Proszę pokontempluj je przez chwilę. Niech będzie to nasza mała medytacja. Na zdjęciu widać część pierścieni Saturna i jedną bladoniebieską kropkę.

Ta kropka to jesteśmy my. To jest nasza planeta.

Jeśli któregoś dnia poczujesz się przytłoczony życiem – pokontempluj przez chwilkę to zdjęcie. Jeśli twoje problemy urosną do niewyobrażalnych rozmiarów i będzie Ci smutno – popatrz przez chwilkę na tę fotografię. Jeśli poczujesz, że jesteśmy wielcy, że osiągnęliśmy tak wiele, że jesteśmy panami tego świata – poczuj przez chwilkę co przedstawia ten obrazek. Jeśli w swoim wnętrzu znajdujesz dużo podziałów, kategorii i różnic – spójrz na nas wszystkich przez chwilę z tej perspektywy.

W tym niebieskim punkciku jesteśmy my wszyscy.
Wszyscy ludzie, których kiedykolwiek znaliśmy,
wszyscy ludzie, których kochamy i których unikamy,
wszystkie nasze problemy,
wszystkie nasze kłótnie,
wszystkie nasze wojny,
każda przelana kropla krwi,
cała nasza historia,
nasza sztuka i całe piękno, które stworzyliśmy,
wszystkie cywilizacje, które kiedykolwiek istniały,
wszystkie nasze religie,
wszystkie nasze osiągnięcia technologiczne i wszystko z czego jesteśmy dumni,
cała nasza wielkość i nasza nędza,
cała przyroda, kontynenty, skały,
oceany, morza, cała woda naszej planety,
niezliczone gatunki roślin,
nasi przyjaciele zwierzęta,
cała nasza miłość i nienawiść,
7 miliardów ludzi w ciągłym ruchu,
wszyscy dzielimy jeden punkt w przestrzeni,

jesteśmy kimś więcej niż braćmi i siostrami

jesteśmy jednym.

 

photo credit: NASA/JPL/Space Science Institute