Akupunktura

Flor Azul - Klinika Akupunktury, dr. Maria Czekaj, Pyrzyce, Szczecin, Gorzów Wielkopolski - Terapie: Akupunktura

Akupunktura to wschodnia sztuka leczenia, która służy ludzkości już od tysięcy lat. W praktyce polega ona na umieszczaniu w ciele bardzo cienkich, wysterylizowanych igieł jednorazowego użytku. Igły są wprowadzane w specjalnych punktach akupunkturowych, które z kolei leżą wzdłuż kanałów energetycznych zwanych meridianami. Ta technika przywraca nieskrępowany przepływ energii i krwi w organizmie, aktywuje układ immunologiczny i stymuluje naturalny proces leczenia. W mojej praktyce stosuję akupunkturę koreańską, tak zwaną metodę SA-AM oraz akupunkturę według tradycyjnej medycyny chińskiej.

U podstaw akupunktury leży holistyczne podejście do organizmu i dotykających go chorób. Oznacza to, że nie skupia się ona na jednej dolegliwości, ale na człowieku jako integralnej całości. Bierze się pod uwagę stan fizyczny, jak i też emocjonalny i mentalny pacjenta. Wszystkie organy są ze sobą połączone różnymi relacjami i jeśli choruje jeden z nich to po pewnym czasie można zaobserwować dysfunkcje i patologie również w innych częściach ciała. Jedna choroba indukuje kolejną. Medycyna wschodu na podstawie dogłębnego wywiadu i obserwacji zawsze stara się rozpoznać prawdziwą pierwotną przyczynę choroby, która zapoczątkowała tę reakcję łańcuchową. Możliwe jest wtedy leczenie nie tylko objawów chorób, ale również ich przyczyn.

Całokształt naszego samopoczucia będzie poprawiać się w miarę upływu terapii i zmianie mogą ulec nawet takie dolegliwości, o których pacjent nie informował lub których do końca sam nie był świadomy. Należy pamiętać, że efekty nie pojawiają się od razu i że akupunktura jest terapią, którą należy przeprowadzać regularnie przez pewien okres. Optymalna częstotliwość zabiegów to raz w tygodniu. Często poprawę można odczuć już po kilku pierwszych sesjach natomiast w przypadku skomplikowanych lub chronicznych schorzeń (gdzie choroba rozwijała się przez wiele lat) stała poprawa stanu zdrowia może nastąpić po kilku miesiącach terapii. Czasami efekty są bardzo odczuwalne od samego początku, a czasami zmiany zachodzą bardziej subtelnie i na ich zauważenie potrzeba więcej czasu, jest to indywidualna reakcja każdego pacjenta. Decydując się na akupunkturę warto zdecydować się na kontynuację zabiegów.

Akupunktura jest dobrym dopełnieniem medycyny konwencjonalnej i innych terapii (fizjoterapia, osteopatia, masaże) oraz zdrowego trybu życia i odżywiania się. Przynosi tym lepsze efekty im większą pracę nad sobą wykonuje sam pacjent (w zakresie żywienia, uzdrawiania relacji z bliskimi, poprawy kondycji fizycznej). Wielką zaletą akupunktury jest to, że nie powoduje skutków ubocznych w organizmie.

Jeśli są Państwo zainteresowani takimi terapiami jak akupunktura, masaż Gua Sha, bańki lub moksybucja to zapraszam do kontaktu lub wizyty w naszych gabinetach w Pyrzycach oraz w Gorzowie Wielkopolskim.